نمایش از سه شنبه, 30 تیر 1394 16:38
پرینت

 

 

naci logo1

 

 

 

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران در روز سه شنبه مورخ 1394/02/29 بیانیه ی هشدار دهنده ای را پیرامون ادعای کذب برخی از انجمن ها و سازمان های فاقد صلاحیت جهت اعطای لوگوی ملی محصول ارگانیک بر اساس استاندارد 17065 در سایت رسمی خود جهت آگاه سازی عموم و شفاف سازی اذهان درج نمود.

 

متن کامل "هشدار مرکز ملی تائید صلاحیت" به شرح ذیل می‌باشد:

حسب شکایات واصله از برخی بنگاه‌ها یا فعالان اقتصادی که خود را به عنوان مرجع صدور گواهی محصول و نشان ارگانیک معرفی نموده و در تبلیغات ادعا می نمایند که "چنانچه تولید‌کننده یا صاحب کالا به عضویت گروه تعیین شده از سوی آنان در نیامده و موفق به دریافت نشان محصول از سوی بنگاه‌های مزبور نگردند، محصول ارگانیک تلقی نمی شود"، بدینوسیله به آگاهی هموطنان گرامی و به ویژه ذینفعان می‌رساند تا کنون هیچ انجمن و یا سازمانی به عنوان سازمان گواهی‌کننده محصول ارگانیک (مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره 11000 ) موفق به اخذ گواهینامه بر اساس استاندارد 17065 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران نگردیده و همچنین لازم به ذکر است اعطای نشان یا لوگوی ملی محصول ارگانیک در زمره فعالیت‌های تصدی‌گری قرار نداشته و قابل تفویض به غیر، اعم از بخش خصوصی و غیر خصوصی نبوده و هرگونه داعیه در این خصوص فاقد وجاهت قانونی می‌باشد، لذا بدینوسیله موکدا و به منظور شفاف سازی اذهان عمومی اعلام می‌دارد صرفا سازمان ملی استاندارد ایران تنها دستگاه متولی و اجرایی کشور است که مجاز به صدور نشان ملی محصول ارگانیک بوده و به رسمیت شناخته می‌شود.

 

 

همچنین در همین راستا  در مورخ 27 خرداد 1394 خبری در ایسنا به شرح زیر منتشر گردید:

رییس مرکز ملی تایید صلاحیت هشدار داد: سودجویی در ارائه گواهی محصول ارگانیک

نقل از ایسنا: رییس مرکز ملی تایید صلاحیت ایران تاکید کرد که تاکنون هیچ شرکتی از این مرکز برای صدور گواهی محصول ارگانیک تایید صلاحیت نشده است.

علیرضا خاکی فیروز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در عین حال برخی افراد سودجو، در تبلیغات خود می‌گویند که عضو فلان انجمن شوید تا بتوانید نشان محصولات ارگانیک را دریافت کنید. وی با بیان اینکه باید حاکمیتی وجود داشته باشد که تایید کند این محصولات ارگانیک است، گفت: در حال حاضر ما به عنوان تنها مرجع رسمی در ایران، هیچ شرکتی را برای صدور گواهی محصولات ارگانیک تایید نکرده‌ایم. رییس مرکز ملی تایید صلاحیت ایران با بیان اینکه برای بازرسی ارگانیک شرکت‌هایی را تایید صلاحیت کرده‌ایم، افزود: فعالیت این شرکت‌ها منجر به گواهی بازرسی می‌شود و مشخص نمی‌کند که محصول ارگانیک باشد.

خاکی فیروز ادامه داد: هر محصولی که به نام ارگانیک تولید می‌شود باید تا سه سال تولید و بازرسی شود و تمام مسائل مربوط به آسیب رسانی آن به محیط مورد کنترل قرار گیرد و در صورت موفقیت، بعد از سه سال می‌تواند نشان ارگانیک را دریافت کند. وی با بیان اینکه سه شرکت تاکنون برای صدور گواهی محصولات ارگانیک به مرکز مراجعه کرده‌اند، اظهار کرد: مدارک این شرکت‌ها در حال بررسی بوده و ممکن است در آینده نزدیک مورد تایید قرار گیرد.

رییس مرکز ملی تایید صلاحیت ایران درباره ادعای برخی شرکت‌ها در خصوص داشتن تاییدیه محصول ارگانیک از سازمان‌های جهانی گفت: اگر یک نهاد اعتباردهی بین‌المللی معتبر محصولی را تایید کرده باشد مشکلی ندارد و مردم می‌توانند برای اطمینان از این موضوع به سایت نهاد مربوط مراجعه کنند.

 

 

منبع: مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، خبرگزاری ایسنا

 

خبرگزاری گوکرن/

تابستان 94